Культура та мистецтво

На чиїм коні сидиш, тому пісню співай :)

На чиїм коні сидиш, тому пісню співай :)

19.06.2017

Довкола Євробачення-2017 було настільки багато всього (як позитиву, так і негативу), що писати ще щось було не зовсім доречно. Активно сперечались і про шалений бюджет заходу, і про квитки російською мовою.

Лише лінивий нічого не написав про те, що учасниця від Росії не взяла участь у конкурсі, бо відвідувала Крим! Проте шквал дискусій вщух доволі швидко. Та дещо таки залишилося без уваги!

JPEG - 135.5 кб
Сукня Джамали для червоної доріжки Євробачення 2017; Сукня з колекції Brooklyn Museum Costumes, російське мистецтво, 19 ст.

А саме це починає ширитися зі швидкістю вірусу!!! Тож, вирішила написати:).
Звісно, можна вважати, що Юлія Магдич, створюючи свою колекцію, надихнулася показом Valentino за 2015 рік. Одначе, дизайнери цього модного дому не приховують, що запозичили ідею орнаментів із російського мистецтва. Немає сумніву, що й представники Valentino, і Юлія Магдич бачили один і той же зразок традиційного російського вбрання ХІХ століття з колекції The Metropolitan Museum of Art: Brooklyn Museum Costumes, але, на відміну від своїх італійських колег, що використовували окремі елементи, міксуючи та доповнюючи їх, наша співвітчизниця скопіювала ці орнаменти.

JPEG - 158.8 кб
Колекція Valentino (2015 рік); Сукня з колекції Brooklyn Museum Costumes. Відділ Російського мистецтва ХІХ ст.; Сукня Джамали для червоної доріжки Євробачення-2017

Джамала була не першою з тих, хто вподобав саме цей дизайн вбрання з використанням зразків орнаменту традиційного російського мистецтва. Але в моїй стрічці новин все більше й більше популярності набирає новий російський стиль українських вишиванок на відомих особистостях! Аби це ще було результатом бідності наших власних мотивів, взірців, орнаментів... У цьому випадку, таке запозичення можна було б назвати логічним... але як каже народна мудрість: на чиїм коні сидиш, тому пісню співай :)
Я вже потроху починаю звикати до вишиванок на чорному, червоному… Маки вже вишивають навіть на весільних сукнях… А от традиційні російські коні – на українських вишиванках… І не стилізовані, а копійовані…

JPEG - 117.7 кб
Фрагмент вишивки сукні з колекції Brooklyn Museum Costumes. Відділ Російського мистецтва ХІХ ст.; фрагмент вишивки сукні Джамали для червоної доріжки Євробачення 2017

Аби це ще був «витвір» наших азійських сусідів – то ще б нічого… Вони не дуже переймаються різницею між нашими культурами, але… Якщо вони своїм бізнес-розумом подумають, що це наше традиційне українське, то завтра на ринках країни буде нова колекція від China-Couture :) !
Я не проти того, щоб українці носили японські кімоно, індійські сарі чи російські сарафани, але не варто весь вишитий одяг називати вишиванками. І чи доречно одягати таку сукню на червону доріжку заходу, куди дорогу для Росії закрили?
Можна довго і розлого розказувати про символіку коней, згадувати численні прикраси, що були притаманні мистецтву Київської Русі і навіть згадати заушники (сережки) на яких зображалась богиня з прибогами або пара коней. Можливо хтось зараз згадає коней, що зустрічаються у вишивках Поділля – і це буде дуже добре! Але якщо ви знайомі з нашими українськими орнаментами й традиціями (особливостями) їх вишивання, то зрозумієте, наскільки соромно нам з вами має бути за відмову від свого на користь чужого…
Друзі, будьте уважними! Це не логічно коли ви говорите про нелюбов до сусіда в його традиційному вбранні!!! Це не патріотично – відмовлятися від свого на користь сусідського. Невже там смачніше :) ?

P.S. Про Джамалу. З великою шаною ставлюся до неї як до співачки. І дуже вдячна за перемогу в Євробаченні-2016! Можливо, ця сукня була натяком на спільність культур або актом підтримки російської співачки, яка не потрапила на конкурс в Україну. Але про це варто було би хоч натякнути. Схиляюся до думки, що це був стилістичний негаразд. Про це мали подбати стилісти, імідж-мейкери та дизайнер, яка шила сукню.

Про Юлію Магдич. Не знайома з нею особисто, але її працелюбство заслуговує на велику повагу. Викликає певне здивування, що її сайт російською, англійською та арабською мовами, а валюта продажу – євро або долар. Шкода, що нема ні української мови, ані цін у гривні, та майже відсутній український стиль. Але я впевнена, що вона зможе зробити й це!!!

Використання орнаментів інших народів, це досить розповсюджена світова дизайнерська практика, але шановані дизайнери завжди вказують яка культура надихнула їх))) це нормально!!!